Historia

Rok powstania jednostki: 1909
Liczba członków: 24

 

Inicjatorem powołania do życia Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach był  w 1909 roku Jan Gajewski, ówczesny wójt Balic. Na początku druhowie mieli do dyspozycji pompę ręczną oraz beczkę na wodę, do której zaprzęgano konie wypożyczane od miejscowych gospodarzy. Poważny rozwój działalności nastąpił w roku 1922 kiedy to strażacy kupili wóz konny dostosowany do potrzeb straży pożarnej. Zakupione zostały również mundury oraz inny drobny sprzęt gaśniczy. Było to bardzo istotne, gdyż w owym czasie strażacy wyjeżdżali do akcji wyjątkowo często. Do budowy gospodarstw używano z reguły drewna, a dachy były kryte strzechą. Gęsta zabudowa i materiały wykorzystane do budowy powodowały, że gdy ogień pojawił się w jednym gospodarstwie to bardzo szybko rozprzestrzeniał się na sąsiednie budynki. Tak było między innymi 8 maja 1934 roku kiedy to w Balicach spłonęło aż 10 domów i budynków gospodarczych.

W roku 1936 z pomocą właściciela majątku Księcia Radziwiłła druhowie uzyskali pożyczkę z kasy Stefczyka. Pieniądze przeznaczono wówczas na zakup motopompy.

Strażacy z Balic odegrali ważną rolę podczas okupacji niemieckiej. Wybuchło wtedy znacznie więcej pożarów, a posiadana przez nich motopompa ułatwiała ich gaszenie. Motopompa okazała się również bardzo przydatna po wojnie przy wypompowywaniu wody z zalanej części lotniska.

W 1957 roku druhowie postanowili wybudować nową remizę. Pieniądze na ten cel pochodziły głównie ze zbiórek organizowanych podczas zabaw. Sukcesywnie gromadzono także potrzebne materiały budowlane, a w większości prace wykonywali sami strażacy i mieszkańcy Balic. Dzięki temu budynek udało się wybudować i oddać do użytku w roku 1959. W tym czasie OSP wzbogaciła się także o pierwszy samochód pożarniczy, był to Gaz-51, który po remoncie służył ochotnikom z Balic przez wiele lat. Pojazd ten został kupiony za pieniądze OSP Balice. Następnie na wyposażeniu znalazł się pożarniczy Star, który przekazała Komenda Miejska Państwowej Straży Pożarnej w Krakowie. W 1969 roku druhowie otrzymali do dyspozycji motopompę M-400, a w 1983 roku znacznie nowocześniejszą motopompę M-800.

Ważnym wydarzeniem w historii OSP Balice było nadanie jednostce sztandaru. Miało to miejsce w 1984 roku z okazji 75-lecia powstania jednostki. W 1992 roku strażacy zakupili kolejny samochód tym razem był to Star-660 wyposażony między innymi w beczkę na wodę. Po 4 latach został on poddany gruntownemu remontowi, a prace te sfinansował Urząd Gminy w Zabierzowie. Po latach użytkowania zachodziła konieczność przeprowadzenia remontu remizy, prace rozpoczęły się w 2002 roku, odnowienia doczekał się garaż i pomieszczenia socjalne. W dniu 13 czerwca 2009 roku w Balicach zorganizowano uroczystości z okazji 100-lecia istnienia jednostki. Były gratulacje, życzenia i festyn do białego rana. Z tej okazji najbardziej zasłużeni druhowie otrzymali strażackie medale i odznaczenia. Zmieniło się także wyposażenie OSP, dzięki pomocy UG Zabierzów i sponsorów do Balic zakupiono nowy wóz bojowy Renault G230.

W dniu 29 czerwca 2019 r. w Balicach odbyły sie uroczyste obchody 110 lecia Ochotniczej Straży Pożarnej w Balicach. Uroczystości rozpoczęły się Mszą Świętą którą odprawił Ksiądz Jerzy Zuber Proboszcz balickiej parafii. Po Mszy Świętej nastąpiło poświęcenie nowego samochodu GBARt Volvo zakupionego dzięki środkom pozyskanym z: budżetu Gminy Zabierzów, Narodowego i Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej, Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji i środków własnych OSP Balice oraz używanego samochodu SLRr Mercedes Sprinter zakupionego również w roku 2019 ze środków własnych OSP Balice. Pulę środków jednostki na zakup nowych zasiliły pieniądze pochodzące ze sprzedaży samochodu Renault G230, który po dziesięciu latach służby w OSP Balice trafił do służby w OSP Gościsław.  Wyposażenie samochodu Volvo zarówno gaśnicze jak i służące do likwidacji miejscowych zagrożeń jest praktycznie w całości nowe, zakupione dzięki środkom przekazanym w formie grantów z Kraków Airport, operatora autostrady- spółki VIA4 oraz darowizn przekazywanych przez mieszkańców Aleksandrowic, Balic, Burowa i Szczyglic podczas corocznej dystrybucji kalendarzy.

Przez lata działalności strażacy uczestniczyli w wielu poważnych akcjach. Wspominać należy o groźnym pożarze firmy Dragon w roku 2003, palił się w 2008 roku zakład Folmar. Wiele akcji druhowie przeprowadzają na autostradzie A4. Jedno z takich zdarzeń zapadło w pamięci strażaków, bowiem do płonącego samochodu na autostradzie wyjechali 31 grudnia 2008 roku ok. godziny 23:00, a wrócili już w Nowym Roku 2009 ok. godziny 0:15. Często także jednostka OSP Balice wysyłana jest do płonących traw w pobliżu lotniska, które są bardzo groźne ze względu na bezpieczeństwo lotów. Strona www.facebook.com/OSPBalice przepełniona jest informacjami z akcji, które druhowie przeprowadzają na terenie autostrady A4. 

Aktualny stan Jednostki przedstawia się następująco: Wilk Rafał, Siekacz Damian, Siekacz Gabriela, Przygodzki Marcin, Rychliński Marcin, Kowalik Grzegorz, Mroziński Michał, Wójtowicz Michał, Wójtowicz Grzegorz, Piwowarczyk Maciej, Dziura Arkadiusz, Pierzchała Marcin, Biller Michał, Młynarczyk Dominik, Duszyk Grzegorz, Olech Rafał, Olech Marcin, Lipiarz Robert, Puchalska Katarzyna, Stanek Szymon, Głowacki Szymon, Cieślik Sebastian, Dwornik Andrzej, Pacuła Krzysztof, Pająk Tomasz.  

Zarząd OSP Balice: Prezes – Rafał Olech, Wiceprezes – Marcin Olech, Wiceprezes naczelnik – Grzegorz Wójtowicz, Skarbnik – Rafał Wilk, Sekretarz, Gospodarz – Damian Siekacz, Członek zarządu – Marcin Rychliński

Do grona emerytowanych zasłużonych Druhów należy zaliczyć: Bartłomieja Rybczyńskiego, Zbigniewa Hojnę, Piotra Malika, Stanisława Żelawskiego i Bogusława Kozę. Na zawsze odeszli ze służby Druhowie: Tadeusz Marchewczyk (Senior), Wiesław Pierzchała, Piotr Pieniążek, Stanisław Tarnowski, Edward Pierzchała (Senior), Władysław Sieprawski, Jan Hynek, Jan Klima.